Hoppa till sidans innehåll

Säsongsplanering 2017-18


Anmäl via e-post 

Här är Alingsås PP säsongsplanering för säsongen 2017/18. Här finner du datum till alla tävlingar och du anmäler dig via e-post till This is a mailto link eller via länk (beroende på förväntat antal deltagare). Info finns i kolumnen "Status". I Kolumnen "Anm" står det ett datum då jag anmäler alla som hört av sig. Efter anmälningstiden gått ut ändrar jag texten till "Anmäld" och länkar till en sida där ni kan se vilka som är anmälda. Håll kontakten med varandra och samåk gärna.

I anmälan till tävlingarna skall följande stå med:

För-och efternamn ; Personnummer ; E-post-adress ; Telefonnummer ; Tävlingsklass(er)

Jag kommer bara skicka vidare den infon ni delger, så om något saknas så kommer den infon att saknas till arrangören, med de konsekvenser det medför. (tex anmälan inte godkänd, och det blir inget spel).

För alla tävlingar som inte har något datum i kolumnen "Anm" får man anmäla själv direkt till tävlingen.

Svenska Bordtennisförbundets sida med alla tävlingar hittar du här. (Samma tävlingar som nedan)

De danska tävlingarna hittar du här.

De norska tävlingarna hittar du på deras hemsida. 

För att läsa om hur man kvalificerar sig till SM och Top-48 så läser du här.

 

Förklaring till rubrikerna:

Klass = Se förklaringstabell nedan

Nivå = 1+ för de som vinner riktiga tävlingar, 1 för svart grupp, 2 för de som vill tävla och bli bättre och tränar minst 2 ggr i veckan, 3 för alla som tränar 1 ggr  i veckan. Se dessa nivåer som en rekommendation, så en motiverad nivå 3 kan även spela en tävling där vi har satt som nivå 2.

Coach = Om någon coach åker med till tävlingen. 

Coach-förkortningar:

ID Namn
HD Henrik Drottz
CT Christian Törner
NA Niklas Andersson
EA Emma Alfredsson
MH Max Högberg
HJ Henrik Johansson
JS Jonas Sandstedt

 

/Patrik I    (This is a mailto link)

 

Datum Tävling Plats Klubb   Klass Nivå Coach Anm. Övrigt Status
Juli                    
3 Här börjar julis rankingmånad                  
6-9 STIGA Cup / Enigspelen Borgholm BTK Enig   C 1        
8-9 Motala Summer Open  Motala Västers BTK   C 1        
28 Drive in Östersjömästerskapen Visby Gotlands BTF   C          
29-30 Östersjömästerskapen Visby Gotlands BTF   C 1     Delt o familj har billigare resa/boende till Gotland  
                     
Augusti                    
7 Här börjar augustis rankingmånad                    
4-6 Ängbys Sommarpool Stockholm Ängby SK   C 1        
14 Svart grupps träning börjar                  
18-20 Spårvägens sommarpool  Stockholm Spårvägen BTK    C 1        
22 Lila grupps träning börjar                  
26-27 Öresundsspelen Malmö Kvarnby AK   B 1+     Skåne UGP  
25-27 Växjö GP Växjö Dänningelanda BTK   A 1+     UGP  
 31 Årsmöte kl 18:00, konf.rum i Östlyckehallen                  
                     
September                    
4 Här börjar septembers rankingmånad                   
4 Pingisskolan börjar                  
4 Grön grupps träning börjar                  
4 Röd grupps träning börjar                  
5 Blå grupps träning börjar                  
                     
1-3 Vikingapoolen Sunnersta Sunnersta AIF   BC           
2-3 Halmstad Masters Halmstad Halmstad BTK   A 1+     UGP  
2-3 Sölvesborgsspelen Sölvesborg Sölvesborgs BTK   B          
9-10 Tävlingsfri helg                  
15-17 Stockholmsspelen  Stockholm Spårvägens BTK   AC          
16-17 Higab Open Göteborg BTK Linne   C 1,2    1/9   Anmäld
17 Karlsborg Open Karlsborg Karlsborg BTK   C          
16-17 Kristsanstad open Kristianstad Kristianstad BTF   BC          
30 O'Learys Open Falköping IFK Falköpings BTK   C      9/9   Anmäld
30-1/10 Stångåspelen Linköping Linköpings PK   B          
23-24 Seriehelg 1                  
23-24 Ängbys Höstpool Stockholm Ängby SK   C 1        
30-1/10 Rekordspelen Helsingborg BTK Rekord            UGP  
30-1/10 Umeå BTC Masters  Umeå  Umeå BTK    BC           
30/1-10 Tyresö Centrumsmashen Tyresö Tyresö BTK   C          
                     
Oktober                    
2

Här börjar oktobers rankingmånad

                 
7-8 Region Top-48 Väst Trollhättan Trollhättans BTK   A kval        Anmäld
7 Kungsbackaskruven Kungsbacka Kungsbacka BTK   C 1,2,3   17/9   Anmäld
7 Intersport Cup Borås ÖSTK   BC 1,2   17/9   Anmäld
7 Höstpoolen Gävle Valbo AIF / Gefle PK   C 1,2        
7-8 Blosterbergs cup Eslöv  Eslövs AI BTK             
14 Mölndals Höst-Trofé Mölndal Mölndals BTK         17/9   Anmäld
14-15 Stonecastle Open Borgstena Borgstena IF    A     17/9   Anmäld
21 Mini-stratospoolen Enköping Stratos BTK   C          
21 Suderträffen Romakloster IF Hansa-Hoburg   C          
21-22 IFK Lunds hösttävling Lund IFK Lund   B          
21-22 Höstmaxxet Varberg Varbergs BTK   C     8/10    Inställd
21-22 Skelefteträffen Skellefteå Skellefteå AIK   C          
28-29 Seriehelg 2                  
                     
November                    
2-5 Ängbys Internationella Vällingby Ängby SK   A 1+     UGP Anmäld 
4-5 Cliffton Cup Åstorp Åstorps BTK   C          
4

Ungdomstouren Deltävling 1

(Info finns här)

Horred Horreds BTK         25/10    
6 Här börjar novembers rankingmånad                   
11-12 DM   (Info finns här) Herrljunga Herrljunga BTK   C 1,2   25/10   Anmäld 
13-19 Swedish Open Stockholm ITTF World Tour              
24-26 Norrtullslaget Stockholm Norrtulls SK   C          
25 Bogeslaget  Ulricehamn Ulricehamns IF   C 1,2,3    5/11    
25-26 Seriehelg 3       C          
                     
December                    
2

Ungdomstouren deltävling 2.

(Info finns här)

                 
2-3 Flymanpokalen Lyckeby Lyckeby BTK   B          
2 BT-Munken Munkedal Munkedals BTK   B          
2 Skinkspelen Visby Visby IF    C          
2-3 Askims jultävling Hovås Askims BTK   C          
2-3 Riks Top 48  Karlstad Carlstads BTK    Kval          
2-3 Pinchos Cup Eskilstuna Eskilstuna BTK              
9-10

Västsvenska mästerskapen 

(Info finns här)

Falköping IFK Falköping BTK   C 1   19/11   Anmäld
4 Här börjar decembers rankingmånad                  
9 Tibro-spelen  Tibro Hörnebo SK    B          
16-17 Tomellillaspelen Tomelilla Tomelilla AIS   B          
16-17 ICA Kvantum Cup Sollefteå Sollefteå BTK   C          
15 Särö IKs vinterdrive-in Särö Särö IK   C          
16 Särösmashen Särö Särö IK   C 1,2   30/11   Anmäld
16-17

Ciderspelen   

(Info finns här)

Herrljunga Herrljunga BTK   BC     28/11   Anmäld
26-27 Katrineholms Julpool Katrineholm KFUM Bt Katrineholm              
30 Nossebro/Vedumsträffen Vedum Essunga Södra BTK   C        
                     
Januari                    
8 Här börjar januaris rankingmånad                  
5-7 Värendsspelen Växjö Dänningelanda BTK   A 1+        
6 Alingsås Ungdomspool Östlyckehallen Alingsås PP   B 1,2,3   16/12   Anmäld
6-7 Rudalens Nyårstrofé Göteborg Rudalens IF   AB 1,2,3   19/12    
6-7 Luleåmästerskapen Luleå  Luleå PF   C          
13-14 Seriehelg 4                  
20-21 Stratospoolen Enköping Stratos Enköping BTK   BC          
27-28 Kättilsmålasmachen Jämsjö Kättismåla BTK   BC          
20-21 MBTF-trofén Mölndal Mölndals BTK   C     19/12   Anmäld
20-21 Broditpoolen Karlsborg Karlsborgs BTK   C          
27-28 Ströveltorpsspelen Strövelstorp Ströveltorps BTK            
27-28 Östgötaspelen Ljungsbro Ljungsbro BTK   B          
21 Kval Lag-SM Ungdom                   
27 Daloc-trofén Töreboda Töreboda BTK   C 1,2   19/12    
27-28

Söderspelen

(Info finns här)

Borås Mariedals IK   A 1   19/12    
                     
Februari                    
5 Här börjar februaris rankingmånad                  
3-4 Seriehelg 5                  
3-4 Ängbys vinterpool Vällingby Ängby SK   C          
9-11 Eslövs Internationella Eslöv Eslövs AI BTK              
  TTEX-open Halmstad Halmstad BTK   B          
9-11 Hammarby open Stockholm Hammarby IF BTF   AC          
10-11 Hammarö Pingispropaganda Skogshall Skogshalls BTK   C          
10 Trollungen Trollhättan Trollhättans BTK   B 1,2   14/1   Anmäld
10 Gutepoolen Visby Visby IF   C          
10 TTEX-Västkustspelen Falkenberg Falkenbergs BTK   B          
10 Laxträffen Mörrum Mörrums GoIS   C          
10-11 Umeå Nationella Umeå Umeå BTK   B          
17-18 Tävlingsfri helg                  
23-25 Safirs Internationella Örebro BTK Safir   A 1+++     UGP  
24

Ungdomstouren. Deltävling 4

(Info finns här)

Alingsås Alingsås PP         15/2   Anmäld
24 Clipperspelen Nässjö BTK Clipper   C          
24-25 Kungsbackaspelen Kungsbacka Kungsbacka BTK   BC 1,2,3   4/2    Anmäld
                     
Mars                    
1-4 SM och Pingisiadens final  Helsingborg BTK Rekord   A Kval        
3 Skellefteloopen Skellefteå Skellefteå AIK BTF   C          
3-4 Ceiu open Skövde Skövde PK   BC         Anmäld
3-4 SP Fönster Poolen Alfta Alfta BTK   C          
3 Sunnerstasmashen Uppsala Sunnersta AIF   C          
3-4 Vårmaxxet Varberg Varbergs BTK   C          
3-4 44:e Jämjö-spelen Jämjö Jämjö BTK   B          
4 Botkyrka Open Stockholm Tullinge TP BTK   C          
5 Här börjar mars rankingmånad                  
10-11 Seriehelg 6                  
10-11 Bjärnumsträffen Bjärnum Bjärnums BTK   B          
17

Minisvanen

Svanesund Svanesunds GIF   B 1,2,3   5/3   Anmäld
16-18 Stigapoolen Karlstad Carlstad BTK   C          
17-18 Lag-SM Ungdom Stockholm Ängby SK              
17-18 Mälarenergi Open Köping Köpings BTK   C          
17-18 Urnanträffen 2018 Gävle Gefle PK              
24-25 Seriehelg 7                  
30-31 Munktellpoolen Eskilstuna Eskilstuna BTK   C          
31-1/4 Påskaspelen Landskrona BTK Scania              
                     
April                    
14-15 Karlshamnsspelen Karlshamn Carlshamns BTK   B          
7-8 Vårspelen Åstorp Åstorps BTK   B          
9 Här börjar aprils rankingmånad                  
6-8 55:e Hälsingebocken Söderhamn Söderhamns UIF   AB          
7-8 Oden Cup, 2-manna Falköping IFK Falköpings BTK   C     17/3   Anmäld 
7-8 Candelux Open Åsa Åsa IF   B 1,2   17/3    
13-15 TTEX-Spelen Stockholm Spårvägens BTK   AC        UGP  
  Påskaspelen Landskrona  BTK Scania   B          
  Grön grupps och pingisskolans sista träning                  
  Röd och blå grupps sista träning                  
20-22 Ungdoms-SM Eskilstuna Eskilstuna BTK   A Kval        
14-15 Jönköpingsspelen Jönköping KFUM Jönköping   C          
14-15 Lundaspelen Lund IFK Lund   B          
14-15 Stonecastle Battle Borgstena Borgstena IF   BC     17/3   Anmäld
14-15 Vårträffen Östersund Östersund GIF   BC          
14-15 Askim Cup Hovås Askims BTK   C          
14-15 Haparanda Open Haparanda Haparanda SKT              
21-22 Ängby Vårpool Vällingby Ängby SK              
28 Lilla Tomilillaspelen Tomililla  Tomilille AIS   C          
28-29 Hallstamästerskapen Hallstahammar Halstahammars BTK   C          
29-6/5 World Team Championships Halmstad                
                     
Maj                    
5-6 Tävlingsfri helg                  
7 Här börjar majs rankingmånad                  
  Tyresö Stigaloopen Tyresö Tyresö BTK   C          
11-13 Stockholm Open Stockholm Norrtulls SK   AC          
18-20 Junior-SM Söderhamn Söderhamns UIF   A Kval       Anmäld
10-13 Klubbresornas klubbresa Partille Partille PK   B 1,2   18/4   Anmäld
26-27 Lilla Saluhallen Cup Eskilstuna Eskilstuna BTK   C          
                     
Juni                    
4 Här börjar junis rankingmånad                  
  Svart grupps sista träning                  

 

 

Lathund till förkortningarna:

 

Kategori

Nivå

Kommentar

A

Hög

Fasta domare och tidsättning med bord- Möjlighet att äta lunch

B

Normal

Fasta domare, möjlighet till fika

C

Låg

Spelarna dömer oftast själva

D

Lägsta

Spelare dömer själva, ofta så blir det inga rankingpoäng då D även kan vara distriktstävling. Spela endast dessa tävlingar om du är nybörjare och inte bryr dig om rankingpoäng...

 

Coachning är alltid tillåten på klass A-tävlingar. Om det inte är tillåtet på B/C/D-tävlingar så måste det framgå på tävlingens inbjudan och lottning/spelprogram. Coachning är mycket viktigt. Försök alltid få en bra coach till dina matcher. Det avgör många gånger om det blir en vinst eller förlust, då coachen kan se vad du vinner & förlorar på och justera din taktik. En erfaren coach är guld värd! Kolla även i förväg om timeout är tillåten på tävlingen.

  

Förklaring till åldersklasserna för säsong 2017/18

 

Senior                        Födda 1953-1996

                                    U20 födda 1997-1999

 

Ungdom                     HJ/DJ 17 födda 2000-2001

                                     P/F 15 födda 2002

                                     P/F 14 födda 2003

                                     P/F 13 födda 2004

                                     P/F 12 födda 2005

                                     P/F 11 födda 2006

 

Barn                           P/F 10 födda 2007 eller senare

 

Ålderspensionärer Födda 1951 eller tidigare

Uppdaterad: 25 APR 2018 22:20
Skribent: Peder Gerdin

Postadress:
Alingsås PP - Bordtennis
Mats Persson, Stampgatan 1A
44139 Alingsås

Kontakt:
Tel: 0322-633517
E-post: This is a mailto link

Se all info