Hoppa till sidans innehåll

Säsongsplanering 2016-17


Här är Alingsås PP säsongsplanering för säsongen 2016/17. Den kommer att revideras löpande under säsongen. Här finner du länkar till alla tävlingar och du anmäler dig även via en länk i kolumnen Status - "Anmäl mig". Anmäl dig så fort som det går här på hemsidan. Ibland har man bara några dagar på sig att anmäla sig. 

För alla tävlingar som inte har något datum i kolumnen "Status" får man anmäla själv direkt till tävlingen.

Svenska Bordtennisförbundets sida med alla tävlingar hittar du här. (Samma tävlingar som nedan)

De danska tävlingarna hittar du här.

De norska tävlingarna hittar du på deras hemsida. 

För att läsa om hur man kvalificerar sig till SM och Top-12 så läser du här.

 

Förklaring till rubrikerna:

Klass = Se förklaringstabell nedan

Nivå = 1+ för de som vinner riktiga tävlingar, 1 för svart grupp, 2 för de som vill tävla och bli bättre och tränar minst 2 ggr i veckan, 3 för alla som tränar 1 ggr  i veckan. Se dessa nivåer som en rekommendation, så en motiverad nivå 3 kan även spela en tävling där vi har satt som nivå 2.

Coach = Om någon coach åker med till tävlingen. 

Coach-förkortningar:

ID Namn
HD Henrik Drottz
CT Christian Törner
NA Niklas Andersson
EA Emma Alfredsson
MH Max Högberg
HJ Henrik Johansson
JS Jonas Sandstedt

 

Anm = Sista anmälningsdatum  (normalt ca 1 vecka före tävlingens sista anm-datum)                                                         (Här kan man logga in och se anmälningarna) 

Status = Anmäl er här om det finns någon länk. Sedan kan ni i denna kolumn se vilka som är anmälda. Kontakta gärna varandra för samåkning.

 

/Patrik I    (This is a mailto link)

 

Datum Tävling Plats Klubb   Klass Nivå Coach Anm. Övrigt Status
Juli                    
4 Här börjar julis rankingmånad                  
7-10 STIGA Cup / Enigspelen Borgholm BTK Enig   C 1        
10 Motala Summer Open  Motala Västers BTK   C 1        
29 Drive in Östersjömästerskapen Visby Gotlands BTF   C          
30-31 Östersjömästerskapen Visby Gotlands BTF   C 1     Delt o familj har billigare resa/boende till Gotland  
                     
Augusti                    
1 Här börjar augustis rankingmånad                    
5-7 Ängbys Sommarpool Stockholm Ängby SK   C 1        
15 Svart grupps träning börjar                  
12-14 Spårvägens sommarpool  Stockholm Spårvägen BTK    C 1        
13 SUIF sommarpool Söderhamn Söderhamns UIF   C          
23 Grön grupps träning börjar                  
27-28 Öresundsspelen Malmö Kvarnby AK   B 1+     Skåne UGP  
? Senior-träningen börjar                  
26-28 Växjö GP Växjö Dänningelanda BTK   A 1+     UGP  
                     
September                    
5 Röd grupps träning börjar                  
6 Blå grupps och pingisskolans träning börjar                  
6 Årsmöte kl 19:00, konf.rum i Östlyckehallen                  
2-4 Vikingapoolen Sunnersta Sunnersta AIF   BC           
3-4 Halmstad Masters Halmstad Halmstad BTK   A 1+     UGP  
3-4 Sölvesborgsspelen Sölvesborg Sölvesborgs BTK   B          
5 Här börjar septembers rankingmånad                   
10-11 Tävlingsfri helg                  
16-18 Sweden Hotels Open  Stockholm Spårvägens BTK   AC          
17 Tvåmannaspelen Uppsala Uppsala BTK   C          
17 TBTKs Jubileumsstävling Trollhättan  Trollhättans BTK   B 1,2     Herr/Dam-tävling  
17-18 Higab Open Göteborg BTK Linne   C 1,2   3 anm   Anmälda
17-18 Västeråsmästerskapen Västerås Västerås BTK   C          
17-18 Kristsanstad open Kristianstad Kristianstad BTF   BC          
17-18 O'Learys Open Falköping IFK Falköpings BTK   C     2 anm   Anmälda
17-18 Stångaspelen Linköping Linköpings PK   B          
24-25 Seriehelg 1                  
24-25 Ängbys Höstpool Stockholm Ängby SK   C 1        
25 Ungdomstouren (Pingisligan) Horred Horreds BTK         5 anm Max 750 rankingpoäng  Anmälda
                     
Oktober                    
1-2 Rekordspelen Helsingborg BTK Rekord   A 1+     UGP  
1-2 Umeå BTC Masters Umeå Umeå BTK   BC          
1-2

Tyresö Centrumsmashen

Tyresö Tyresö BTK   C          
3

Här börjar oktobers rankingmånad

                 
8-9 Region Top-12 Väst Karlstad Carlstad BTK   A kval        Anmälda
8 Kungsbackaskruven Kungsbacka Kungsbacka BTK   C 1,2,3  HD 16 anm   Anmälda
8 Intersport Cup Borås ÖSTK   BC 1,2        
8 Höstpoolen Valbo Valbo AIF / Gefle PK   C 1,2        
8-9 Blosterbergs cup Eslöv  Eslövs AI BTK             
15-16 Seriehelg 2                  
22 Mini-stratospoolen Enköping Stratos BTK   C          
22 Sudertträffen Havdhem IF Hansa-Hoburg   C          
22-23 Stonecastle Open Borgstena  Borgstena IF    A 1,2,3   4 anm   Anmälda
22-23 Järfällapokalen Järfälla Järfälla BTF   BC          
22-23 IFK Lunds hösttävling Lund IFK Lund   B          
22-23 Varbergs BTK's höstmaxxet Varberg Varbergs BTK   C          
22-23 Skelefteträffen Skellefteå Skellefteå AIK   C          
29-30 Seriehelg 3                  
                     
November                    
3-6 Ängbys Internationella Vällingby Ängby SK   A 1+     UGP  
5-6 Vimmerbyspelen Vimmerby Södra Vi IF   B          
5-6 Sundsvall open Sundsvall Ortvikens PK   B          
5-6 Skurups Sparbanskloopen Skurup Skuruks BTK   B          
7 Här börjar novembers rankingmånad                   
12-13 DM    (Info här) Kungshamn BTK Dalen   BC 1,2 HD, HJ,CT 16 anm Klubbresa Anmälda
16-20 Swedish Open SOC Stockholm                
20 Ungdomstouren (Pingisligan) Borås Mariedals IK          5 anm Max 750 rankingpoäng Anmälda
26-27 Riks Top 12 Söderhmn Söderhamns UIF   A Kval        
25-27 Norrtullslaget Stockholm Norrtulls SK   C          
26 BT-Munken Munkedal Munkedals BTK   B 1,2        
26 Skinkspelen Visby  Visby IF    C          
26 Bogeslaget  Ulricehamn Ulricehamns IF   C 1,2,3   6 anm   Anmälda
26-27 Stiga-poolen Eskilstuna Eskilstuna BTK   C          
26-27 Askims jultävling  Askim Askims BTK   C     2  anm   Anmälda
26-27 Flymanpokalen Lyckeby Lyckeby BTK   B          
26-27 Cliffton cup Åstorp Åstorps BTK   B          
26-27 VAIF-Loopen Valbo Valbo AIF   C          
                     
December                    
3 APP endagarsläger Alingsås Alingsås PP         25 anm   Anmälda
3-4 Västsvenska mästerskapen  Partille Partille PK   B 1   3 anm   Anmälda
5 Här börjar decembers rankingmånad                  
10 Tibro-spelen  Tibro Hörnebo SK    B     3 anm   Anmälda
10 Decemberpoolen Visby IFK Visby    C          
10-11 Tomellillaspelen Tomelilla Tomelilla AIS   B          
10-11 ICA Kvantum Cup Sollefteå Sollefteå BTK   C          
16 Särö IKs vinterdrive-in Särö Särö IK   C          
17 Särösmashen Särö Särö IK   C 1,2   1 anm   Anmälda
17-18 Ciderspelen  Herrljunga Herrljunga BTK   BC     9 anm Program Anmälda
17-18 Seriehelg Pingisligan                  
28 Lilla Rekord-cupen Helsingborg BTK Rekord   B 1      
                     
Januari                    
2 Här börjar januaris rankingmånad                  
6-8 Värendsspelen Växjö Dänningelanda BTK   A 1+        
6-8 Talangjakten för pojkar Stockholm Spårvägens BTK   AC Kval?        
7 Alingsås Ungdomspool Östlyckehallen Alingsås PP   B 1,2,3   33 anm   Anmälda
7-8 Rudalens Nyårstrofé Göteborg Rudalens IF   AB 1,2,3        
7-8 Luleåmästerskapen Luleå  Luleå PF   BC          
7-8 Talangjakten för flickor Köping Köpings BTK    A Kval?        
14-15 Seriehelg 4                  
21 Nossebro-Vedumsträffen Vedum EssungaSödra BTK   C          
21-22 Kättilsmålasmachen Kättilsmåla Kättismåla BTK   BC          
21-22 MBTF-trofén Timrå/Sundsvall Medelpads BTF   C          
21-22 Stratospoolen Enköping Stratos BTK   BC          
21-22 Varbergs BTK vårmaxxet Varberg Varbergs BTK            
21-22 Östgötaspelen Ljungsbro Ljungsbro BTK   B          
21-22 MBTK-Trofén Mölndal Mölndals BTK   B,C 1,2   4 anm   Anmälda
22 Kval Lag-SM Ungdom                   
28 Daloc-trofén Töreboda Töreboda BTK   C 1,2        
28-29 Söderspelen Borås Mariedals IK   A 1   1 anm UGP Anmälda
                     
Februari                    
6 Här börjar februaris rankingmånad                  
4-5 Seriehelg 5                  
4-5 Ängbys vinterpool Vällingby Ängby SK   C          
4-5 TTEX-open Halmstad Halmstad BTK   B          
10-12 Hammarby open/ Hammarby driven Stockholm Hammarby IF BTF   AB          
10-12 Lessebospelen Lessebo Lessebo BTK   BC          
11 Trollungen Trollhättan Trollhättans BTK   BC 1,2        
11 Gutepoolen Visby Visby IF   C          
11 TTEX-Västkustspelen Falkenberg Falkenbergs BTK   B          
11 Laxträffen Mörrum Mörrums GoIS   C          
11-12 Umeå Nationella Umeå Umeå BTK   BC          
11-12 Urnanträffen Gefle Gefle PK   B          
11-12 Kävlingespelen Kävlinge BTK Kävlinge   B          
18-19 Tävlingsfri helg                  
24-26 Safirs Internationella Örebro BTK Safir   A 1+++     UGP, Internationell elit  
25 Ungdomstouren 3 Alingsås Alingsås PP         9 anm Max 750p Anmälda
25 Clipperspelen Nässjö BTK Clipper   C          
25-26 Kungsbackaspelen Kungsbacka Kungsbacka BTK   BC 1,2,3   3 anm   Anmälda
25-26 Broditpoolen Karlsborg Karlsborgs BTK   C          
25-26 SP Fönsterpoolen Alfta Alfta BTK   C          
                     
Mars                    
2-5 SM och Pingisiadens final  Halmstad Halmstads BTK   A Kval        
4-5 Pålsbodapoolen Pålsboda Pålsboda GOIF    C          
4-5 Ceiu open Skövde Skövde PK   BC          
4-5 Sunnerstasmashen Sunnersta Sunnersta AIF   C          
4-5 49:e Skinnträffen Tranås Tranås BTK   B          
4-5 43:e Jämjö-spelen Jämjö Jämjö BTK   B          
6 Här börjar mars rankingmånad                  
11-12 Seriehelg 6                  
11-12 Bjärnumsträffen Bjärnum Bjärnums BTK   B          
18

Minisvanen

Tider & Info

Deltagarlista

Svanesund Svanesunds GIF   B 1,2,3  HD 26 anm   Anmälda
18-19 Stonecastle Battle Borgstena Borgstena IF   BC 1,2   2 anm   Anmälda
18-19 Rudalen Cup Göteborg Rudalens IF   AB 1,2        
18-19 Lundaspelen Lund IFK Lund   B          
18-19 Lag-SM Ungdom Ängby Ängby SK              
25 Ungdomstouren 4 Ulricehamn Ulricehamns IF         2 anm Max750p Anmälda
25-26 Seriehelg 7                  
31-2 TTEX-Spelen Stockholm Spårvägens BTK   AC       UGP  
                     
April                    
1-2 Mälarenergi open Köping Köpings BTK   C          
1-2 Karlshamnsspelen Karlshamn Carlshamns BTK   B          
1-2 Vårspelen Åstorp Åstorps BTK   B          
3 Här börjar aprils rankingmånad                  
7-9 54:e Hälsingebocken Söderhamn Söderhamns UIF   AB          
8-9 Oden Cup, 2-manna Falköping IFK Falköpings BTK   C     2 anm   Anmälda
8-9 Candelux Open Åsa Åsa IF   B 1,2        
14-15 Munktelpoolen Eskilstuna Eskilstuna BTK   C          
15-16 Påskaspelen Landskrona  BTK Scania   B          
19 Grön grupps och pingisskolans sista träning                  
21 Röd och blå grupps sista träning                  
21-23 Ungdoms-SM Eslöv Eslövs AI BTK   A Kval       Anmälda
22-23 Jönköpingsspelen Jönköping KFUM Jönköping   C          
22-23 April-poolen Valbo Valbo AIF/ KFUM Gävle   C          
23-24 Ängbys Vårpool Vällingby Ängby SK   C 1        
29 Lilla Tomilillaspelen Tomililla  Tomilille AIS   C          
29-30 Hallstamästerskapen Hallstahammar Halstahammars BTK   C          
                     
Maj                    
1 Här börjar majs rankingmånad                  
6-7 Tyresö Stigaloopen Tyresö Tyresö BTK   C          
12-14 Stockholm Open Stockholm Norrtulls SK   AC          
19-21 Junior-SM Södertälje Södertälje BTK   A Kval       Anmäld
20-21 Askim Cup Askim Askims BTK    C 1,2   2 anm   Anmälda
25-28 Klubbresornas klubbresa Partille Partille PK   B 1,2   30/4   Anmäld
27-28 Lilla Saluhallen Cup Eskilstuna Eskilstuna BTK   C          
                     
Juni                    
5 Här börjar junis rankingmånad                  
8 Svart grupps sista träning                  

 

 

Lathund till förkortningarna:

 

Kategori

Nivå

Kommentar

A

Hög

Fasta domare och tidsättning med bord- Möjlighet att äta lunch

B

Normal

Fasta domare, möjlighet till fika

C

Låg

Spelarna dömer oftast själva

D

Lägsta

Spelare dömer själva, ofta så blir det inga rankingpoäng då D även kan vara distriktstävling. Spela endast dessa tävlingar om du är nybörjare och inte bryr dig om rankingpoäng...

 

Coachning är alltid tillåten på klass A-tävlingar. Om det inte är tillåtet på B/C/D-tävlingar så måste det framgå på tävlingens inbjudan och lottning/spelprogram. Coachning är mycket viktigt. Försök alltid få en bra coach till dina matcher. Det avgör många gånger om det blir en vinst eller förlust, då coachen kan se vad du vinner & förlorar på och justera din taktik. En erfaren coach är guld värd! Kolla även i förväg om timeout är tillåten på tävlingen.

  

Förklaring till åldersklasserna för säsong 2016/17

 

Senior                        Födda 1952-1995

                                    U20 födda 1996-1998

 

Ungdom                     HJ/DJ 17 födda 1999-2000

                                     P/F 15 födda 2001

                                     P/F 14 födda 2002

                                     P/F 13 födda 2003

                                     P/F 12 födda 2004

                                     P/F 11 födda 2005

 

Barn                           P/F 10 födda 2006 eller senare

 

Ålderspensionärer Födda 1951 eller tidigare

Uppdaterad: 04 MAJ 2017 22:45 Skribent: Peder Gerdin

Postadress:
Alingsås PP - Bordtennis
Mats Persson, Stampgatan 1A
44139 Alingsås

Kontakt:
Tel: 0322-633517
E-post: This is a mailto link

Se all info