Hoppa till sidans innehåll

Säsongsplanering 2014-15


OBS!!! Nedanstående tabell är under uppdatering. Följande är inte med i tabellen:

  • Distriktsläger - frågan ställd till VBTF då Bengan varvar ner...
  • Klubbläger - dax för APP och hålla lite egna läger och bjuda in spelare?
  • Vilka tävlingar som en tränare följer med som coach
  • Klubb-resor i Sverige till tävlingar, bestämma vilka
  • Klubb-resor utomlands - t ex Hirtshals som ev avslutningsresa
  • Tävlingar i Danmark/Norge som passar in när det är dåligt med tävlingar i Sverige.
  • När säsongsavslutningen är
  • Hur många klasser och när klubbmästerskapet skall vara. 
  • Det var önskemål om senior, dubbel, och familjedubbel-klasser också.
    Kanske ta det en hel lördag och hyra stora hallen?

Här är Alingsås PP preliminära säsongsplanering för säsongen 2014/15. Den kommer att revideras löpande under säsongen. Här finner du länkar till alla tävlingar och du anmäler dig även via en länk i kolumnen Status - "Anmäl mig". Anmäl dig så fort som det går på hemsidan. Ibland har man bara några dagar på sig att anmäla sig. 

 

Svenska Bordtennisförbundets sida med alla tävlingar hittar du här.

De danska tävlingarna hittar du här.

De norska tävlingarna hittar du här för 2014/15 - eller via deras hemsida.

 

För att läsa om hur man kvalificerar sig till SM och Top-12 så läser du här.

 

Förklaring till rubrikerna:

 

Klass = Se förklaringstabell nedan

Nivå = 1+ för de vinner riktiga tävlingar, 1 för svart grupp, 2 för de som vill tävla och bli bättre och tränar minst 2 ggr i veckan, 3 för alla som tränar 1 ggr  i veckan. Se dessa nivåer som en rekommendation, så en motiverad nivå 3 kan även spela en tävling där vi har satt som nivå 2.

 

OBS! Tävlingsinbjudan med vilka klasser som finns är länkad från tävlingens namn i kolumnen "Tävling".


Anm = Sista anmälningsdatum - normalt ca 1 vecka för tävlingens sista anm-datum som visas i tabellen nedan, då skickar vi in anmälningarn - så anmäl dig i god tid innan (dvs minst en vecka innan) tiden går ut. Sedan kan i denna kolumn se vilka som är anmälda.

Datum Tävling Plats Klubb Klass Nivå Coach Anm Kommentar Status
Juli                  
7 Här börjar julis rankingmånad                
3-6 STIGA Cup / Enigspelen Borgholm BTK Enig C 1    
 
25-27 Östersjömästerskapen Visby Gotlands BTF BC 1     Delt o familj har billigare resa/boende till Gotland  
                 
Augusti                  
1-3 Ängbys Sommarpool Stockholm Ängby SK BC          
3-8 Riksläger nr 1 Söderhamn              
4 Ny ranking                
11 Svart grupp börjar                
11 Rosa grupp börjar                
11 Vit grupp börjar                
16-17 Öresundsspelen Malmö Kvarnby AK B 1+     Skåne UGP
16-17 Spårvägens sommarpool Stockholm Spårvägen BTK C 1        
21 Årsmöte på Sparbanken                
22-24 Växjö GP Växjö Dänningelanda BTK A 1+     UGP  
30-31 Sölvesborgsspelen Sölvesborg Sölvesborgs BTK B 1        
                   
September                  
1 Här börjar septembers rankingmånad                
1 Grön grupp börjar                
1 Röd grupp börjar                
2 Gul grupp börjar                
3 Pingisskola 7-9 börjar                
3 Pingisskola 10-12 börjar                
4 Grå grupp börjar                
6 Pingisskola 7-12 börjar                
6-7 Halmstad Masters UGP Halmstad Halmstad BTK A 1+        
6-7 Kristianstad Open Kristianstad KFUM Kristianstad BTF B 1     Sista tävl inf utt Region top-12. Skånes UGP  
12-14 Regionsläger pojkar/flickor Falköping/Herrljunga           Uttagna 7st/2st  
13-14 Tävlingsfri helg                
20-21 Seriehelg 1   
           
20 A-laget: Sammandrag i Alingsås mot Mariedal och Uddevalla                
20-21 Ängbys Höstpool Stockholm Ängby SK C 1        
27-28 Mc Donald Open Falköping IFK Falköping BTK A 1   4 anm   INSTÄLLD!!!
27-28 Varbergsspelen Varberg Varbergs BTK A 1   ----   INSTÄLLD!!!
27-28 Higab Open Göteborg BTK Linne C 1,2   6 anm   Spelad
                 
Oktober                  
4-5 Rekordspelen Helsingborg BTK Rekord A 1+   ---- UGP Ingen anm
4 Intersport Cup Borås ÖSTK BC 1,2 HKD 15 anm Klubbresa Spelad
6

Här börjar oktobers rankingmånad

               
7 B-laget hemma mot Vårgårda                
11-12 Stonecastle Open Borgstena Borgstena IF A 1,2   3 anm   Spelad
11-12 Lekstorps Höstpool Gråbo Lekstorps IF C 1,2,3   10 anm   INSTÄLLD!!!
12 Lekstorps Ladyloop Gråbo Lekstorps IF
A 1,2,3   2 anm   Spelad
12 C-laget hemma mot Håcksvik            
16 C-laget borta mot Ödenäs                
16 B-laget borta mot Hyssna            
18-19 Region Top 12 Väst Arvika  Arvika BTK  A kval         
18 Kungsbackaskruven Kungsbacka Kungsbacka BTK C 1,2   16 anm   Spelad
25-31 Riks/landslagsläger nr 2 i Eslöv          John o Arvid uttagna - bara John åker.  
25 A-laget: Sammandrag i Lekstorp mot Herrljunga och Lekstorp                
26 A-laget: Sammandrag i Lekstorp mot Svanesund och Linne.                
26 P11-serie - sammandrag i Ulricehamn - spel mot Sjömarken och Borgstena.                
                   
November                  
30-2 Ängby's Internationella Vällingby Ängby SK A 1+     UGP Ingen anm
1-2 Fästningsspelen Kungälv Kungälvs BTK B 1,2   13 anm   INSTÄLLD!!!
1-2 Tibrospelen Tibro Hörnebo SK B 1,2    6 anm   Spelad
2 C-laget hemma mot Vårgårda          
3 Här börjar novembers rankingmånad                
4 B-laget hemma mot Kinna                
5 Pingisskola 7-9 slutar - fortsätter ev till 30 april                
5 Pingisskola 10-12 slutar - fortsätter ev till 30 april                
8 Pingisskola 7-12 slutar - fortsätter ev till 30 april                
8-9 DM med Pingisiaden Trollhättan Trollhättans BTK
B 1,2 HKD 31 anm Klubbresa Spelad
12 C-laget borta mot Söder (Mariedal)          
12 P11-serie - seriematch borta mot Vara - Alléhallen i Vara - matchstart 1800.
               
12-16 World Tour: Swedish Open Stockholm ITTF World Tour            
15-16 Tävlingsfri helg                
14-16 Regionsläger nr 2                
16 P11-serie - sammandrag i Ulricehamn - spel mot Falköping och Ulricehamn.
               
16 B-laget borta mot ÖSTK                
18 B-laget hemma mot BTK Söder (Mariedal)                
22 Lag-DM F13 semifinal - hemma - mot Hörnebo Hallen bokad 11-14              
22-23 Seriehelg 3                
23 C-laget hemma mot Ödenäs                
23 Pingisligan nr 1 av 4 Herrljunga Herrljunga BTK   -  1,2,3   28 anm   Spelad
29 BT-Munken Munkedal Munkedals BTK B 1,2   7 anm   Spelad
29-30 Riks Top 12 Skellefteå Skellefteå AIK BTF A Kval  
   
30 Lag-DM P13 semi - hemma - sista speldag                
30 Lag-DM P11 semi - hemma - sista speldag                
                   
December                  
1 Här börjar decembers rankingmånad                
4 B-laget borta mot Vårgårda                
5-7 Västsvenska mästerskapen / Pingisiaden regionsfinal Partille Partille PK A 1   11 anm    Spelad
13 Pingisligan nr 2 av 4 Alingsås Alingsås PP   1,2,3   27 anm   Spelad
13 Särösmashen Särö Särö IK C 1,2   6 anm   Spelad
13-14 Askims Jultävling Hovås Askims BTK A 1
4 anm   Spelad
14 Lag-DM P15 final - borta- sista speldag              
14 Lag-DM P13-final                
16 B-laget hemma mot Hyssna              
18 C-laget borta mot Essunga                
20 APPs Julhandikapp-tävling?                
24 Tomteslaget kl 1000-1100 - APPs julavslutning                
27-30 Riksläger nr 3 - eventuellt i Eslöv med täving - ev för Arvid och John om de är kvalificerade
               
27-29 Eslövs Internationella Eslöv Eslövs AI BTK A 1   ----
Ingen anm
27-28 Ciderspelen Herrljunga Herrljunga BTK B 1,2   11 anm Klubbresa? Spelad
30 Lilla Rekord-Cupen Helsingborg BTK Rekord B 1   ---- Skåne UGP Ingen anm
                 
Januari                  
3-5 Värendspelen Växjö Dänningelanda BTK A 1+   ---- UGP Ingen anm
2-4 Talangjakten pojkar  - Kvalspel Stockholm Spårvägens BTK A Kval   ----   Ingen anm
3-4 Rudalens Nyårstrofé Göteborg Rudalens IF C 1,2,3   8 anm   Spelad
3 Skärhamnstrofen Skärhamn Skärhamns BTK BC 1,2,3   4 anm   Spelad
5 Här börjar januaris rankingmånad  
           
6 B-laget borta mot Kinna                
8 C-laget borta mot Håcksvik                
10 A-laget: Sammandrag i Herrljunga mot Falköping och Mariedal                
10 Alingsås Ungdomspool Östlyckehallen Alingsås PP B 1,2,3   46 anm   Spelad
11 P11-serie - sammandrag i Falköping - spel mot Sjömarken och Borgstena.                
13 B-laget hemma mot ÖSTK                
17 P9A-serie - sammandrag i Vara                
17 P9B-serie - sammandrag i Ulricehamn                
17-18 Mölndals-Trofen Mölndal Mölndals BTK AB 1,2,3
11 anm
  Spelad
17-18 Seriesammandrag ungdom              
18 Kval Lag-SM ungdom                
18 C-laget hemma mot Ödenäs                
20 C-laget borta mot Vårgårda                
22 P11-serie - match hemma mot Vara                
24-25 Söderspelen Borås Mariedal A 1
4 anm
UGP Spelad
24-25 Varbergsträffen Varberg Varbergs BTK C 1,2,3   4 anm   Spelad
25 B-laget borta mot Söder (Mariedal)              
27 B-laget hemma mot Vårgårda                
31 Daloc-trofen Töreboda Töreboda BTK C 1,2
6 anm
  Spelad
31 A-laget: Sammandrag i Falköping mot Uddevalla och Herrljunga.                
31-1 Pingisliga nr 3 av 4 - Ingen arrangör               INSTÄLLD!!!
                   
Februari                  
1 C-laget hemma mot Söder (Mariedal)                
1 P11-serie - sammandrag i Borgstena - spel mot Falköping och Ulricehamn
               
2 Här börjar februaris rankingmånad                
5 B-laget borta mot Hyssna                
5 C-laget borta mot Ödenäs                
7 Trollungen Trollhättan Trollhättans BTK B     12 anm   Spelad
14-15 Advf Nordia Vinterpool Gråbo Lekstorps IF
C     14 anm
Spelad
17 B-laget hemma mot Kinna              
20 P9A - veckomatch - senaste speldatum                
20 P9B - veckomatch - senaste speldatum                
20-22 Safirs Internationella Örebro BTK Safir A 1+  
UGP Spelad
21 P9A-serie - sammandrag i Falköping              
21 P9B-serie - sammandrag i Sjömarken              
21-22 Kungsbackaspelen Kungsbacka Kungsbacka BTK B 1,2   6 anm   Spelad
21-22 Seriesammandrag ungdom.              
26-1 SM och Pingisiaden, länk till Sv BTF Falkenberg Falkenbergs BTK A Kval   1 anm   Spelad 
28-1 Askim Cup Hovås Askims BTK B 1   2 anm   Spelad
                 
Mars                  
1 B-laget borta mot ÖSTK                
2 Här börjar mars rankingmånad  
           
3 B-laget hemma mot Söder (Mariedal)                
7-8 Seriehelg 6                
7-8 Seriesammandrag ungdom                
8 Pingisliga nr 4 av 4   Trollhättans BTK  - 1,2,3   20 anm   Spelad
8 A-laget: Sammandrag hos Linne mot Lekstorp och Svanesund.                
8 C-laget hemma mot Essunga                
7-8 Bjärnumsträffen Bjärnum Bjärnums BTK B 1     Skåne UGP Spelad
14 Minisvanen Svanesund Svanesunds GIF B 1,2,3   20 anm Klubbresa!!! Spelad
14-15 Seriehelg 7                
15 A-laget: Sammandrag i Svanesund mot Linne och Falköping                
21-22 Candelux Open Åsa Åsa IF B 1,2   ----   Ingen anm
21-22 Stonecastle Battle Borgstena Borgstena IF B 1,2   12 anm
Spelad
28-29 Skurups Sparbanksloopen Skurup Skurups BTK
      ----   Ingen anm
                 
April                  
2-6 Riksläger nr 4 i Köping - ev för Arvid och John om de är kvalificerade                
4-5 Påskaspelen Landskrona BTK Scania B 1   ----- Skåne UGP Ingen anm
3 Final Pingisligan Borgstena Borgstena IF       13 anm   Skickat anm
6 Här börjar aprils rankingmånad  
           
11-12 TTEX-spelen Stockholm Spårvägens BTK A 1+   ---- UGP Ingen anm
11-12 Oden Cup Falköping IFK Falköpings BTK C 1   9 anm   Skickat anm
18-19 Rudalen Cup Göteborg Rudalens IF BC 1,2
8 anm
Skickat anm
18-19 Nordsjö Cup Hirtshals - Danmark B-75            
24-26 Ungdoms SM - 12 och 15 år - P/F och dubbel Borås Mariedals IK A Kval        
26 Ängbys Vårpool Vällingby Ängby SK C 1  

Anmäl er själva direkt om ni vill vara med.
27 Röd grupp slutar                
28 Gul grupp slutar                
30 Grön grupp slutar                
30 Rosa grupp slutar                
30 Grå grupp slutar                
30 Pingisskola 7-12 forts slutar                
30 Pingisskola 7-9 forts slutar                
30 Pingisskola 10-12 forts slutar                
                 
Maj                  
1-3 Partillebospelen Partille Partille PK BC 1,2   9 anm   Skickat anm
2-3 Eventuell slutspel Yasaka UGP                
4 Här börjar majs rankingmånad  
           
9-10 Tävlingsfri helg                
8-10 Regionsläger 3?                
15-17 Junior SM - 14 och 17 år - P/F och dubbel Eslöv Eslöv AI BTK A Kval        
23-24 Sme-slaget Eskilstuna Eskilstuna BTK C          
29-31 Mega Cup Oslo Norge B-72            
29 Vit grupp slutar                
                   
Juni                  
1 Här börjar junis rankingmånad                
5 Sista träning svart                
13-18 Riksläger nr 5 i Eslöv - ev för Arvid och John om de är kvalificerade
               

 

Lathund till förkortningarna:

 

Kategori

Nivå

Kommentar

A

Hög

Fasta domare och tidsättning med bord- Möjlighet att äta lunch

B

Normal

Fasta domare, möjlighet till fika

C

Låg

Spelarna dömer oftast själva

D

Lägsta

Spelare dömer själva, ofta så blir det inga rankingpoäng då D även kan vara distriktstävling. Spela endast dessa tävlingar om du är nybörjare och inte bryr dig om rankingpoäng...

 

Coachning är alltid tillåten på klass A-tävlingar. Om det inte är tillåtet på B/C/D-tävlingar så måste det framgå på tävlingens inbjudan och lottning/spelprogram. Coachning är mycket viktigt. Försök alltid få en bra coach till dina matcher. Det avgör många gånger om det blir en vinst eller förlust, då coachen kan se vad du vinner & förlorar på och justera din taktik. En erfaren coach är guld värd! Kolla även i förväg om timeout är tillåten på tävlingen.

 

Coach-förkortningar

ID Namn
HKD Henrik Karlsson Drottz
CT Christian Törner
JP Jamina Persson
NA Niklas Andersson
GON Gert-Ove Nilsson

 

 

Förklaring till åldersklasserna för säsong 2014/15

 

Senior                        Födda 1951-1993

                                    U20 födda 1994-1996

 

Ungdom                     HJ/DJ 17 födda 1997-1998

                                     P/F 15 födda 1999

                                     P/F 14 födda 2000

                                     P/F 13 födda 2001

                                     P/F 12 födda 2002

                                     P/F 11 födda 2003

 

Barn                           P/F 10 födda 2004 eller senare

 

Ålderspensionärer Födda 1950 eller tidigare

Uppdaterad: 07 JUN 2016 21:03 Skribent: Peder Gerdin

Postadress:
Alingsås PP - Bordtennis
Mats Persson, Stampgatan 1A
44139 Alingsås

Kontakt:
Tel: 0322633517
E-post: This is a mailto link

Se all info