Hoppa till sidans innehåll

Säsongsplanering 2013-14


Här är Alingsås PP preliminära säsongsplanering för säsongen 2013/14. Den kommer att revideras löpande under säsongen. Här finner du länkar till alla tävlingar och du anmäler dig även via en länk i kolumnen Status - "Anmäl mig". Anmäl dig så fort som det går på hemsidan. Ibland har man bara några dagar på sig att anmäla sig. 

 

Klicka här för att se anmälningar gjorda för Alingsås under säsongen samt hur det gick/resultat från spelade tävlingar.

 

Svenska Bordtennisförbundets sida med alla tävlingar hittar du här.

De danska tävlingarna hittar du här.

De norska tävlingarna hittar du här för 2013/14 - eller via deras hemsida.

 

För att läsa om hur man kvalificerar sig till SM och Top-12 så läser du här.

 

Förklaring till rubrikerna:

 

Klass = Se förklaringstabell nedan

Nivå = 1+ för de som är bland de bästa i Region Väst, 1 för Henriks grupp, 3 för alla i Alingsås

Anm = Sista anmälningsdatum - normalt ca 1 vecka för tävlingens sista anm-datum som visas i tabellen nedan, då skickar vi in anmälningarn - så anmäl dig i god tid innan (dvs minst en vecka innan) tiden går ut. Sedan kan i denna kolumn se vilka som är anmälda.

 

Ängbys Höstpool

Datum Tävling Plats Klubb Klass Nivå Anm Kommentar Status
Juli                
1 Här börjar julis rankingmånad              
4-7 Stiga Cup/Enigspelen Borgholm BTK Enig CK3 1 1 anm
Resultat
26-28 Östersjömästerskapen Visby Gotlands BTF BCK2 1 1 anm Delt o familj har billigare resa/boende till Gotland Resultat
               
Augusti                
5 Här börjar augustis rankingmånad              
6 Seniorträningen startar - tis/tor - 19-21              
10-11 Skurups Sparbanksloopen  Skurup Skurups BTK ACK1 1 2 anm Skåne UGP Resultat
14 Henriks grupps startar träningen Alingsås Alingsås PP          
17-18 Öresundspelen Malmö Kvarnby AK AK1 1+  ---- Skåne UGP Inga anm
17-18 Safe Transport poolen Stockholm Spårvägen BTK CK3 1 1 anm   Resultat
18 VBTFs Team Framtid-läger - läs inbjudan här Herrljunga       4 uttagna Uttagna 1999-  
23-25 Växjö GP Växjö Dänningelanda BTK AKE 1+  ---- UGP Resultat
24 Allerumspelen Helsingborg Allerumg GIF BK2 1,2  ---- Skåne UGP Resultat
31-1 Halmstad Masters Halmstad Halmstad BTK AKE 1+  ---- UGP Resultat
31-1 Higab Open Göteborg BTK Linne CK3 1 3 anm Udda klasser Resultat
31-1 Sölvesborgsspelen Sölvesborg Sölvesborgs BTK BK2 1,2 1 anm   Resultat
31-1 VBTF breddläger Borgstena Borgstena IF          
                 
September                
2 Här börjar septembers rankingmånad              
2 Första träning för grupp Ella Edmalm              
2 Första träning för pingisskola grupp 1 och 2 - Nicke              
2 Första träning för grupp Christian Törner              
3 Första träning för pingisskola grupp 3 - Henrik              
7-8 Donic Challenge Tranås Tranås BTK BK2 1     Inställd!
7-8 Kristianstad Open Kristianstad KFUM Kristianstad BTF BK2 1 2 anm Sista tävl inf utt Region top-12. Skånes UGP Resultat
7-8 TTEX Stockholm Spårvägen BTK AK1 1 1 anm   Resultat
13-15 Regionsläger -äldre / mellan/ yngre Linne Gbg / ? /Mariedal Borås       -/3/2 = totalt 5 uttagna    
14-15 Tävlingsfri helg              
21-22 Seriehelg 1   
         
21 A-laget - sammandrag i Lekstorp
mot Svanesund och Lekstorps BTK 
             
21-22 Ängbys Höstpool Stockholm Ängby SK CK3 1 1 anm    Resultat
28-29 Mc Donald Open Falköping IFK Falköping BTK AK1 1 2 anm Inte alla klasser Resultat
28-29 IFK Lunds Hösttävling Lund IFK Lund BK2 1 2 anm Skåne UGP Resultat
               
Oktober                
5-6 Rekordspelen Helsingborg BTK Rekord AKE 1+  ---- UGP Resultat
5 Intersport Cup Borås ÖSTK BCK3 1,2 6 anm STRUL - FULLT - EJ MED Resultat
7

Här börjar oktobers rankingmånad

             
8 Ulricehamns IF - Alingsås C          
10 Alingsås B - Herrljunga B          
12-13 Stonecastle Open Borgstena Borgstena IF AK1 1,2 3 anm   Resultat
12-13 Lekstorps Höstpool Gråbo Lekstorps IF CK3 1,2,3 5 anm   Resultat
13 Lekstorps Ladyloop Gråbo Lekstorps IF AK1 1,2 2 anm   Resultat
19 Kungsbackaskruven Kungsbacka Kungsbacka BTK CK3 1,2 4 anm   Resultat
19-20 Region Top 12 Munkedal Munkedals BTK AK1 Kval 1 anm Top-12 Resultat
20 Alingsås C - Borgstena B            
23 Lag DM P11 mot Trollhättan - Borta - start 1900              
23 Hyssna BTK - Alingsås B              
26-27 Seriehelg 2   Läger???          
26 A-laget - sammandrag i Herrljunga
mot Lekstorps IF och Mariedals IK
             
V44 - 31? VBTFs Team Framtid-läger Herrljunga         Uttagna 1999-  
                 
November                
31-3 Ängby's Internationella Vällingby Ängby SK AKE 1+  ---- UGP Inga anm
2-3 Fästningsspelen Kungälv Kungälvs BTK AK2 1,2 7 anm   Resultat
2-3 Tibrospelen Tibro Hörnebo SK BK2 1,2  1 anm   Resultat
3 ÖSTK - Alingsås B        
4 Avslutning pingisskola grupp 1/2              
4 Här börjar novembers rankingmånad              
5 Avslutning pingisskola grupp 3              
9-10 DM med Pingisiaden Herrljunga Herrljunga BTK BK2 1,2 25 anm Klubbresa? Resultat
11 Lag DM P13 mot Lidköping borta - start 1900 - preliminärt            
12 Vårgårda B - Alingsås C            
13 Lag DM P15 mot Trollhättan - Borta - start 1900              
16-17 Seriehelg 3   Läger???          
16 A-laget - sammandrag i Götene
Skagersvik och Götene/Tor
             
17 Kinna BTK - Alingsås B              
21 Alingsås B - Byttorps IF              
21 Lag-DM P11 semifinal mot Borgstena borta              
23 BT-Munken Munkedal Munkedals BTK BK2 1,2 1 anm   Resultat
24 Pingisligan 1 Trollhättan Trollhättans BTK   2,3 5 anm   Resultat
23-24 Riks Top 12 Söderhamn Söderhamns UIF AKE Kval  -----
  Inga kval
23-24 Varbergsspelen Varberg Varbergs BTK AK2 1  ----
  Inga anm
23-24 Partilles Ungdomstävling Partille Partille PK CK3 1,2,3 17 anm Klubbresa? Resultat
24 Alingsås C - Ödenäs B            
27-1 (Dec) SOC Swedish Open Stockholm         Resa till Sth?  
29 Anmälan för F9 och P9-seriespel         11 anm  
29-1 Regionsläger           Uttagna  
30-1 Tävlingsfri helg   Läger???          
                 
December                
1 Ev breddläger i Mariedal för zon väst/syd Borås Borås Pingisallians          
1 Final lag DM P13 hemma mot Herrljunga              
2 Här börjar decembers rankingmånad              
6 Final lag DM P15 hemma mot Herrljunga              
7 Viken Tomater Cup Höganäs Höganäs BTK D 1,2,3 1 anm  

Resultat

7-8 Västsvenska mästerskapen / Pingisiaden regionsfinal Ulricehamn Mariedal och Ulricehamn AK1 1 2 anm   Resultat
8 BTK Söder B - Alingsås B              
8 Alingsås C - Ödenäs IF              
12 Ödenäs B - Alingsås C - flyttad från 6 febr              
14 Särösmashen Särö Särö IK CK3 1,2,3 3 anm   Resultat
14-15 Askims Jultävling Hovås Askims BTK AK1 1 1 anm   Resultat
14 Pingisligan 2 Alingsås Alingsås PP    2,3 23 anm   Resultat
18 Alingsås C - Vårgårda B (flyttad från 2/2)              
19 Alingsås B - Borgstena IF              
19 Borgstena B - Alingsås C (flyttad från 18/1)              
20 Final lag DM P11 borta mot Herrljunga              
22 Alingsås C - Vårgårda C              
26 Julläger eller julhandikapp-tävling?   Läger???          
27 VBTFS Team Framtid-läger Herrljunga       5 anm Uttagna 1999-  
27-29 Färs och Frosta International cup 2013 Eslöv Eslövs AI BTK AK1 1 2 anm   Resultat
28-29 Ciderspelen  Herrljunga Herrljunga BTK BK2 1,2 13 anm Klubbresa? Resultat
30 Lilla Rekord-Cupen Helsingborg BTK Rekord BK3 1 2 anm Skåne UGP Resultat
               
Januari                
3-5 Värendspelen Växjö Dänningelanda BTK AKE 1+  -----
UGP Ingen anm
3-5 Talangjakten pojkar  - Kvalspel Stockholm Spårvägens BTK A Kval 1 anm   Resultat
4-6 Rudalens Nyårstrofé Göteborg Rudalens IF CK3 1,2,3 5 anm   Resultat
4 Skärhamnstrofen Skärhamn Skärhamns BTK CK3 1,2,3  -----   Ingen anm
6 Här börjar januaris rankingmånad  
         
9 Herrljunga B - Alingsås B            
10 P9C - APP lag 1 mot APP lag 3 - spelas i Alingsås
Alingsås            
11-12 Seriehelg 4              
11 A-laget - sammandrag i Svanesund mot Herrljunga och Svanesund              
11-12 Jönköpingsspelen Jönköping KFUM Jönköping BK2 1  -----
  Ingen anm
12 Alingsås C - Ulricehamns IF            
16 Alingsås B - Hyssna BTK            
18-19 Kättilsmålasmashen Lyckeby Kättilsmåla BTK BK2 1,2 2 anm    Resultat
18-19 Söderspelen Borås Mariedal AKE 1 2 anm UGP Resultat
23 Alingsås B - ÖSTK
         
25-26 Mölndals-Trofen Mölndal Mölndals BTK AK1 K2 1 1 anm   Resultat
25-26 Varbergsträffen Varberg Varbergs BTK CK3 1,2  -----
  Ingen anm
25 Daloc-trofén Töreboda TörrebodaBTK CK3 1,2 2 anm
Resultat
25-26 Pingisligan 3 Trollhättan Trollhättans BTK   2,3 26 anm   Skickat anm
26 Lag SM, P13, kvalspel - Max och Arvid!          
Resultat
30 Alingsås B - Kinna BTK              
31 P9B - APP lag 4 mot APP lag 2 - spelas i Alingsås              
                 
Februari                
1-2 Advf Nordia Vinterpool Gråbo Lekstorps IF CK3 1,2,3 10 anm
Resultat
1-2 Seriehelg 5              
1 F9 sammandrag i Falköping - 2 matcher              
1 P9B - sammandrag i Ulricehamn för APP lag 2 och 4              
2 P9C - sammandrag i Sandared för APP lag 1 och 3              
2 A-laget - sammandrag i Mariedal mot Lekstorps BTK och Lekstorps IF              
3 Här börjar februaris rankingmånad               
4 Byttorps IF - Alingsås B              
8 Ev breddläger i Mariedal för zon väst/syd Borås Borås Pingisallians          
8-9 Västkustspelen Falkenberg Falkenbergs BTK AK1 1  ----   Ingen anm
8-9 Kävlingespelen Kävlinge BTK Kävlinge/Eslövs AI BK2 1 3 anm Skåne UGP Skickat anm
15-16 Seriehelg 6   Läger???          
15 A-laget - match mot Mariedal  borta              
16 A-laget - match mot Skagersviks BTK hemma              
22-23 Safirs Internationella Örebro BTK Safir AKE 1+  ---- UGP Ingen anm
22-23 Kungsbackaspelen Kungsbacka Kungsbacka BTK BK2 1,2 6 anm   Skickat anm
22 Pingisligan 4 Herrljunga Herrljunga BTK   2,3 29 anm   Skickat anm
25 Årsmöte Västergötlands Bordtennisförbund Skövde, Idrottens Hus         Start kl1900  
27 Alingsås B - BTK Söder B            
27 Ödenäs IF - Alingsås C              
28-2 mars SM och Pingisiaden Helsingborg BTK Rekord A Kval
Arvid Christianssen är med   
               
Mars                
1 Trollungen Trollhättan Trollhättans BTK BK2 1,2 7 anm   Skickat anm
1-2  Askim Cup - tävlingen nerkortad till endast lördag Hovås Askims BTK BK2 1,2  -----   Ingen anm
3 Här börjar mars rankingmånad  
         
4 Vårgårda C - Alingsås C            
8-9 Seriehelg 7              
8 A-laget - sammandrag i Alingsås
mot Götene/Tor och Herrljunga 
             
8 Borgstena IF - Alingsås B              
8 F9 sammandrag i Falköping - 2 matcher              
8 P9B - sammandrag i Alingsås för APP lag 2 och 4              
8-9 Bjärnumsträffen Bjärnum Bjärnums BTK BK3 1 2 anm Skåne UGP Skickat anm
9 P9C - sammandrag i Herrljunga för APP lag 1 och 3            
15-16 Candelux Open Åsa Åsa IF BK2 1,2 3 anm   Skickat anm
15 Minisvanen Svanesund Svanesunds GIF BK2 1,2,3 25 anm Klubbresa!!! Skickat anm
15-16 Stonecastle Battle Borgstena Borgstena IF BCK2 1,2 2 anm
Ingen anm
15-16 Lundaspelen Lund IFK Lund BK2 1  ----   Ingen anm
22-23 Rudalen Cup Västra Frölunda Rudalens IF BCK2 1,2 5 anm   Skickat anm
23 Slutspel Pingisligan Västergötland Mariestad Mariestads BTK D 1,2,3 12 anm
Skickat anm
28-30 STIGA Ungdomspoolen Karlstad Carlstads BTK CK3 1 2 anm   Skickat anm
29-30 Karlshamnsspelen  Karlshamn Carlshamns BTK BK2 1 1 anm   Skickat anm 
29 Ev kvalspel till Div 1            
31 Klubbmästerskap ungdomar Alingsås     1,2,3 41 anm   Skickat anm
               
April                
5-6 Oden Cup Falköping IFK Falköpings BTK CK3 1,2 4 anm   Skickat anm
6 Svenska Bordtennisförbundets förbundsmöte Göteborg            
7 Här börjar aprils rankingmånad  
         
12-14 Regionsläger           5 APP-spelare uttagna  
12-13 Tävlingsfri helg   Läger???          
19-20 Påskaspelen  Landskrona BTK Scania BK2 1 3 anm Skåne UGP Skickat anm
25-27 Ungdoms SM - 12 och 15 år - P/F och dubbel Falkenberg Falkenbergs BTK AKE Kval   För de ca 80 bästa killarna/48 bästa tjejerna  
26-27 Ängbys Vårpool Vällingby Ängby SK CK2 1  ----

Ingen anm
26-27 April-poolen Gävle (Valbo) Valbo AIF CK3 1 2 anm   Skickat anm
27 Sista träning för grupp Christian Törner              
27 Sista träning för pingisskola 1 o 2 - Nicke              
28 Säsongsavslutningfest APP              
29 Sista träning för pingisskola 3 - Henrik              
30 Sista träning för grupp Ella Edmalm              
               
Maj                
1-4 Partillebospelen  Partille Partille PK BCK2 1,2 9 anm   Skickat anm
5 Här börjar majs rankingmånad  
         
9-11 Junior SM - 14 och 17 år - P/F och dubbel Kungsbacka Kungsbacka BTK AKE Kval   För de ca 80 bästa killarna/48 bästa tjejerna Ingen anm
17-18 Yasaka UGP-slutspel Helsingborg BTK Rekord AKE Kval   Ingen APP som är kvalificerad Inge anm
17-18 Sme-slaget Eskilstuna Eskilstuna BTK CK3       Ingen anm
17-18 Nordsjö Cup Hirtshals Danmark B-75       Ingen resa för APP i år Ingen anm
29 Sista träning för seniorgruppen              
30-1 Mega Cup Oslo Norge B-72         Ingen anm
                 
Juni                
2 Här börjar junis rankingmånad              
4 Sista träning för Henriks grupp - tävlingsgruppen              
28-29 TTEX Sommartävling Halmstad Halmstad BTK CK3 1 2 anm   Skickat anm
               
  Ny säsong 2014-15              
                 
Juli                
4-6 STIGA Cup / Enigspelen Borgholm BTK Enig CK3 1  ----
  Ingen anm
25-27 Östersjömästerskapen Visby Gotlands BTF   1     Ingen anm

 

Lathund till förkortningarna:

 

Kategori

Nivå

Kommentar

A

Hög

Fasta domare och tidsättning med bord- Möjlighet att äta lunch

B

Normal

Fasta domare, möjlighet till fika

C

Låg

Spelarna dömer oftast själva

D

Lägsta

Spelare dömer själva

KE

Elit

Högst kvalificeringspoäng.

K1

Sverige-topp

Mellannivå kvalificeringspoäng

K2

Normal

Lite kvalificeringspoäng

K3

Enklare tävling

Minst kvalificeringspoäng

 

Rankingpoängen som man får KE/K1/K2/K3 har inte att göra med spelare "vanliga" rankingpoäng, utan är till för att kvalificera sig till t ex Top-12.

Coachning är alltid tillåten på klass A-tävlingar. Om det inte är tillåtet på B/C/D-tävlingar så måste det framgå på tävlingens inbjudan och lottning/spelprogram. Coachning är mycket viktigt. Försök alltid få en bra coach till dina matcher. Det avgör många gånger om det blir en vinst eller förlust, då coachen kan se vad du vinner & förlorar på och justera din taktik. En erfaren coach är guld värd!

Uppdaterad: 07 JUN 2016 21:03
Skribent: Peder Gerdin

Postadress:
Alingsås PP - Bordtennis
Mats Persson, Stampgatan 1A
44139 Alingsås

Kontakt:
Tel: 0322-633517
E-post: This is a mailto link

Se all info